Yeni bir web sitesi yaptırırken ya da var olan bir web sitesini yenilerken kurum, firma veya bireysel hizmet alanların mutlaka gözden kaçırmaması greken önemli husuzlar vardır.
TeknoDEVA olarak bu konuda önemli gördüğümüz hususları aşağıda sizinle paylaşıyoruz.
Bir bütçe ayırarak firmanıza ya da hizmet alanlarınıza fayda sağlayayım derken tam tersi bir durum ile karşı karşıya olabilirsiniz.

1-Acele Ediniz :
   Aynı konuda binlerce web sitesi ve web projelerinin olduğunu düşünürsek internette web sayfasını daha önce kuranlar daha sonra bu işi kuranlara göre avantajlı olurlar. Özellikle Google gibi arama motorları açısından ilk sıralarda çıkmak,  hem marka değeri kazanmak hem de içeriklerin indekslenmesi açısından bu zaman çok önemlidir.

2- Ne ucuz ne de pahalı bir hizmet alın :
    Ucuz olan her şeyin hammaddesinde ve işçiliğinde mutlaka bir eksilme vardır.  Hem ucuz hem de kaliteli bir ürün hemen hemen mümkün değildir. Amacınıza uygun olan web hizmeti (web sayfası) alırken mutlaka piyasa değerlerinin altında değil ortalama fiyatları değer alınız. Günümüzde hala web tasarımında veya yeni bir web teklifinde müşterilere sunulan web sayfaları en az 10 yıl öncenin teknolojisini yansıtmaktadır. Bununla bir kazanç, ve reklam değerinde bir fayda sağlamak hemen hemen  mümkün değildir. Ya da web sayfası tasarımını ve web sitesi içeriklerini satın alırken çok yüksek fiyatlara da gerek yoktur. 

3- Kurumsal ve güvenilir yerlerden hizmet alınız :
    Günümüzde, küçük ya da büyük fark etmez birçok firma veya şirket bireysel hizmetlerin mağduru olmuşlardır. Yani ucuz olsun diye tercih edilen iş daha sonraları takip edilmeyerek müşterinin yıllarca kullandığı web isminin(domain) başkalarına geçmesi ile sonuçlanır. Şirketin web değişikliğine ihtiyacı olur ya da teknik desteğe ihtiyacı olur ancak muhatap kabul edilen şahısların ya telefonu kapalı olur ya şehir dışında olurlar. En kötüsü de yüksek fiyatlarla güncelleme talep ederek firmayı  ekonomik olarak sömürürler.

    Yapılması gereken; Öncelikle web sayfası ve internet teknolojileri anlamından yeterli olduğuna emin olduğunuz şirket yani kurumsal bir yerden hizmetlerinizi alınız. Bunu tespit etmenin yolu şirketin çalışma şekli, referansları ve müşteri ilişkilerinden anlamanız mümkün olacaktır. Özellikle referansları size daha fazla bilgi verecektir.

4- Aldığınız hizmeti belgelendirin :
    Web sayfası hizmeti aldığınız yerden alınan hizmet kalemlerine dair mutlaka bir belge alınız. Bunun için en geçerli belge kalemlerin yazılı olduğu fatura olacaktır. Çünkü bu size hizmetin başlangıç tarihini, hangi web ismini satın aldığınızı ( ki bu belge ile o ismin sizin olduğu belgelenmiş olur ), hizmet özelliklerinizi belgelemiş olursunuz.

5- Dinamik ( yönetilebilir ) sayfalar alın :
    İnternet sayfanızın aktif olarak kullanılabilmesi için web üzerinden güncellenebilir nitelikte olması gerekir. Bu sizi bir yere bağımlılığı azaltacak web sitenize istediğiniz yerden müdahale etme, bilgi ekleme ve ürün bilgisi güncelleme gibi imkanları sunacaktır. Web sitenize gelen mesajları, siparişleri, yeni üyeleri ya da online alışveriş taleplerini bu şekilde yakından takip edebileceksiniz. Dinamik web sitesi ile yeni bir ürün, hizmet ürettiğinizde bu üretimi web sayfasına koymak artık çok kolay hale gelecektir.

6- Mobil cihazlara uyumlu (responsive) web sitelerini tercih edin :
    Artık günümüz internet kullanıcılarının %35'inden fazlası mobil cihazları tercih etmektedir. Durum böyle olunca web sayfalarının da mobil cihazlara uyumlu olması gerekmektedir. Yani cep telefonu ve tablet bilgisayarlara uyumlu web siteleri kullanıcı tarafından daha rahat takip edilebilirler. 

7- Arama motoru ( Google, Yahoo, Bing v.b.) uyumlu siteler alın :
    Günümüzde web teknolojileri o kadar gelişti ki web sitesi sayesinde sektör değiştiren, sektörde rekabet gücü artan ve normal bir mağazadan yüzlerce kat fazla satış yapan alışveriş sitelerine sahip işletmeler bulunmaktadır. Bunun sebebi arama motorlarında kendi sektörlerinin anahtar kelime aramalarında üst sırada olmalarından dolayıdır.

   Genelde şirketler janjanlı, uçan kaçan animasyonlu, albenisi çok sitelerden hoşlanır ama bilmezler ki bu siteler arama motorlarında hemen hemen hiç indekslenmemektedir ( yani içindeki bilgiler kaydedilmemektedir.). Firma bakarsınız web sitesi için 5.000 - 10.000 TL ödeme yapmış, bir incelersiniz web sitesi Google da hiç çıkmamakta ya da Google'da bir kaç indeks haricinde bilgisi bulunmamaktadır. . Google gibi arama motorundan hizmeti ya da ürünleri olmayan bir firmayı ya da şirketi insanlar nasıl bulacak. Mümkün değil. Bu firma eğer emeğine saygı duyuyorsa en geç 1 yıl içinde ( hatta daha da erken ) web sitesini yeniden yaptırmak zorunda kalacaktır.

   Arama motoruna uyumlu web sitesi nasıl olur için bir önceki  bölüm olan “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)” bölümünde daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


 Okunma Sayısı:6567    06 Kasım 2014


Yorum Yap

Girilecek rakam : 279751Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.